Як правильно вимірювати артеріальний тиск
Регулярний контроль показання артеріального тиску дозволяє користувачеві отримати чітке уявлення про динаміку його зміни протягом усього дня.
Серед існуючих способів виміру артеріального тиску найбільш поширена методика Короткова. Механічний спосіб , що вимагає наявності фонендоскопа, спеціального манжету з манометром та груші для накачування повітря. Щоб отримати максимально точні показання, рекомендується за 1.5 години до процедури утриматися від фізичних навантажень, куріння, так само як і вживання напоїв, що містять кофеїн та алкоголь. Їда повинна здійснюватися не більше ніж за півгодини до початку процедури. Наступні дії виконуються в розслабленому психоемоційному стані та в наступній послідовності:
- Зручно розташуйтеся на стільці, спираючись спиною на спинку і помістіть ліву руку, попередньо звільнену від одягу на горизонтальну поверхню. В ідеалі лікоть повинен перебувати на одному рівні з серцем.
- Надягнувши манжету на плече її необхідно щільно зафіксувати на 2 см вище ліктьового вигину. Потім візьміть стетоскоп і поверхнею оснащеною мембраною прикладіть до ділянки передпліччя, де проходить пульсуюча вена, а слуховий апарат вставте у вуха.
- Стискаючи грушу ритмічними рухами, накачайте повітря в манжету до показника 200 мм.рт. ст. після чого поступово випускайте повітря, повільно відкручуючи коліщатко і одночасно прослуховуючи тони. Стрілка на циферблаті миттєво, коли чується перший удар, вказує на верхній тиск, тоді як останній удар відображає нижнє.
Найбільш популярним рішенням стане використання автоматичного тонометра . Процедура проводиться у спокійному стані, не рекомендується перед її проведенням курити чи пити каву.
Пацієнт сідає у комфортну позу, що дозволяє максимально розслабити м'язи руки. Найкраще якщо випробувана кінцівка і область серця будуть на одному рівні. Коли процедура здійснюється на зап'ясті, краще притиснути руку до тіла. Якщо манжета накладається на передпліччя, її фіксують таким чином, щоб нижній край розташовуватися на видаленні в 1.5 - 2 см вище ліктьового суглоба. Оптимальна щільність прилягання між нею та плечем визначається можливістю просунути палець. Виконавши підготовку, залишається лише активізувати тонометр і ознайомитися з отриманою інформацією, що виводиться на дисплей у вигляді двох цифр, що позначають відповідно систолічний (верхній) і діастолічний (нижній) тиск.
Хорошими рекомендаціями з боку фахівців та відгуками користувачів користується напівавтоматичний спосіб . Підготовчий етап відбувається за аналогічним сценарієм, описаним вище. Ця технологія має на увазі ручну методику накачування повітря в манжету за допомогою насоса у вигляді груші.
Після закріплення манжети на передпліччі (повітряна трубка розташовується по центру і спускається паралельно до внутрішньої поверхні кінцівки в одній площині з середнім пальцем) (перевага віддається неробочій руці) необхідно активувати пристрій. Повітря накачується на 35-45 мм рт. ст. більше передбачуваного верхнього тиску, а стравлювання повітря відбувається автоматично разом із проведенням вимірювання тиску. Протягом кількох секунд результати вимірювання будуть виведені на монітор.